Haber

Finlandiya’nın NATO başvurusuna Macaristan’dan onay

Macaristan’da parlamento ezici bir çoğunlukla Finlandiya’nın NATO üyeliği başvurusunu onayladı. Finlandiya, Türkiye’nin meclis onayı sonrasında ittifaka katılabilecek. Macaristan parlamentosu Finlandiya’nın NATO’ya katılım protokolünü ezici bir çoğunlukla onayladı. Pazartesi akşamı yapılan oylamada 182 milletvekili lehte, 6 milletvekili aleyhte oy kullandı. Hiçbir milletvekili çekimser oy kullanmadı.

Macaristan’ın onayından sonra Türkiye, Finlandiya’nın üyeliği için meclis onayı vermeyen tek NATO ülkesi oldu.

İsveç’in NATO’ya katılım protokolü de Macaristan parlamentosunda görüşüldü ancak oylama henüz gündeme alınmadı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya’nın başvurusu için Meclis’te onay sürecinin başlatılacağını açıklayarak, İsveç’in terörle mücadelede yeterli adımları atmadığı sinyalini verdi.

Erdoğan’a yakınlığıyla tanınan Macaristan’ın sağcı popülist başbakanı Viktor Orban, daha önce iki İskandinav ülkesinin NATO’ya katılmasından yana olduğunu belirtmiş ancak parlamentodaki onay süreci çeşitli nedenlerle defalarca ertelenmişti.

Orban, İsveçli ve Finli siyasetçilerin ve iki ülke medyasının Macaristan’ı hukukun üstünlüğündeki eksiklikler ve yolsuzluklar nedeniyle “haksız yere eleştirdiğini” iddia etti.

Geçen yıl İsveç ve Finlandiya, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle uzun süredir devam eden askeri tarafsızlık unsurlarını sona erdirerek NATO üyeliğine başvurmaya karar verdiler. 30 üye ülkenin tamamının onayı ile yeni üye kabulü mümkündür.

dpa/TY, Birleşik Krallık

DW Türkçe’ye sansürsüz nasıl erişebilirim?

savastepe-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu