Haber

Erzincan’da seçim: Sarıgül dengeleri nasıl değiştirdi?

ERZİNCAN – Seçimlere bir aydan az bir süre kala siyasi partiler seçim sahasında tüm kozlarını göstermeyi hedefliyor. Kentlerin ana caddelerinde başlayan seçim kampanyaları kapı kapı dolaşırken, vaatler ve beklentiler en yüksek sesle dile getiriliyor. Geçen yıl bu günlerde hareketliliğin az olduğu Anadolu kentlerinde seçim atmosferi oldukça uygun hissediliyor. Türk siyasetine değerli isimler yetiştirmiş olan Erzincan da bu şehirlerden biridir. Yıllardır AK Parti’nin kalesi olarak nitelendirilebilecek oy oranlarının izlendiği Erzincan’da bu seçimde bir sürpriz var. Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül’ün CHP listelerinden memleketinden aday gösterilmesi kentteki denklemleri değiştirdi.

İKİ BÜYÜK SORUN

Doğu Anadolu Bölgesi’nin göğü delen dağlarının ortasında, ovayı andıran geniş bir alan üzerinde yer alan Erzincan’ın en değerli geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Son yıllarda bu iki alanda yaşanan olumsuz politikaların etkisi, başta genç işsizliği olmak üzere işsizliği de beraberinde getirmiştir. Pek çok genç köyden kente göç ederken, yaşlı nüfusun tarım ve hayvancılıktan geride kalmasıyla bu iki bölgenin daha da geriye gitmesi şaşırtıcı olmayacaktır. Tarih boyunca büyük sarsıntıların yaşandığı kentte yatay mimari hakim olurken, deprem riski nedeniyle kentin yeterince büyüyemediği, bu nedenle sanayi yatırımlarının yapılmadığı ve gelişmenin durduğu yorumlanıyor. Ne de olsa Erzincan’ın en büyük iki sorununun başında ekonomi ve kargaşa geliyor.

.

SARIGÜL’ÜN ADAYLIĞI HAYAT DEĞİŞTİ

Erzincan, “AK Parti mahallesi”nden ekonomik zorluklara ve hayat pahalılığına yükselen yansımalarla seçime giriyor. Yaklaşık 200 bin seçmene sahip olan Erzincan, şu anda TBMM’de iki milletvekili ile temsil ediliyor. AK Parti’nin bir önceki seçimde iki milletvekilliği kazandığı kentte 14 Mayıs sandıklarından kesin sonuç almak kolay görünmüyor. Memleketi Erzincan’dan olan Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül’ün CHP’nin birinci adayı olması kentteki istikrarı değiştirdi. CHP’nin ikinci adayı doktor Ufuk Aktaş.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın meslektaşı olan 27. Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, bir kez daha AK Parti’nin Erzincan birinci adayı oldu. İktidar partisinin ikinci adayı ise AK Parti’nin kentteki kurucuları arasında yer alan Mehmet Cavit Şireci.

Kentteki iki MHP adayı, avukat Cemil Yavuz Aksu ve eski Milletvekili Mihrali Aksu’nun oğlu Aziz Gün. ÂLÂ Partisi’nin aday göstermediği kentte Yeşil Sol Parti’nin adayları ise Haydar Polat ve Ayfer Turgut.

.

“CUMHURİYET İTTİFAKI HATA YAPTI”

Erzincan da MHP’nin kendi adayları ve amblemiyle seçime girme kararının en büyük etki yaratacağı iller arasında yer alıyor. Kentte yaşayan pek çok kişinin ortak görüşü, “Cumhur İttifakı ortak listeyle seçimleri kazansaydı, meclisteki iki sandalyeyi de kazanırdı” sözleriyle dile getiriliyor. Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Erzincan’dan Mustafa Sarıgül’ü aday gösterdiğine ilişkin açıklamalar kritik. Cumhur İttifakı’nın yeniden seçime gitme kararının yerelde rekabet yaratacağını söyleyenler, bunun Sarıgül’ü aday göstererek şaşırtan Kılıçdaroğlu’nda çarpıcı etki yaratacağını sözlerine ekledi. “Kılıçdaroğlu şaşırdı, Cumhur İttifakı milletvekilliğini sunuyor. Sarıgül’ün etkisi Kılıçdaroğlu’na verilen desteği de artıracaktır.”

İYİ Parti CHP ile ittifak kapsamında fermuar yöntemiyle anlaştığı ve Erzincan’da aday göstermediği için CHP’nin bir milletvekili için “kesin” değerlendirmelerde bulunanlar da var. Bu yorumlar doğrudan “AK Partiliyim” diyenlerin dilinden duyulur ve eklenir; “Sarıgül’ün Erzincan’da aramadığı cenaze evi yok. Adam sahada iyi çalışıyor.”

.

AK PARTİ ŞEHİRDE HAZIRLIKLI YAKALANDI

Sarıgül’ün adaylığının kentte beklenmedik bir anda belirlendiğini belirtenlere göre AK Parti bu sürece hazırlıksız yakalandı. İktidarın kentte iki milletvekilini “ceplerinde” gördüğünü söyleyenler, bunun seçim hazırlık sürecine de yansıdığını belirtiyor. Öte yandan bu ifadeleri teyit eden cümleler doğrudan AK Parti adayları için çalışan parti teşkilatı üyelerinden duyulmaktadır. Bu konuda Sarıgül’ün saha çalışanlarına sitem eden AK Partililer, “Siz ne yaptınız, biz bu kadar hazırlıklı değildik” diyor. Kendine güvenen AK Partililer ise “Sandık günü yaklaştıkça ibre bize dönecek, Erzincanlılar hizmeti biliyor” sözlerini kullanıyor.

CHP teşkilatı çalışanlarına göre, Sarıgül’ün adaylığı açıklanmadan önce kent genelinde çok sayıda kararsız seçmen vardı. AK Parti’ye yönelik eleştirileri duyduklarını ve kayıt olduklarını belirten CHP’liler, seçim tarihi yaklaştıkça kararsız seçmen sayısının azaldığını ve evlere giderek ikna çalışmalarını sürdürdüklerini belirtiyor. En ilgi çekici vaadin ise özellikle kadınlar tarafından “Aile destek sigortası” olduğu söyleniyor.

.

“EN GÜVENİLİR ZAMANDA REİS’E GÜVENDİK”

AK Parti teşkilatları kentte seçimlere hazırlıksız yakalandıklarını belirtse de Erzincan’da Cumhur İttifakı’na büyük destek var. Ekonomik zorluklara itirazlarını dile getirenler, “AK Parti’den daha Erdoğancı olduklarını” belirtiyor. Kabinenin yenilenmesiyle ekonomide iyileşme adımlarının atılabileceğini söyleyen AK Partili seçmen, “En güvenilmez zamanda Reis’e güvendik. Şimdi güvenelim, son kez de olsa güveneceğim” dedi. Bu sözleri destekleyen bir başka AK Partili olduğunu belirten hanım, Millet İttifakı’nı eleştirerek, farklı görüşlerin masada nasıl bir araya geldiğini anlamadığını söyledi.

‘BU KRİZDE KİM BİRİSİNİ DÜŞÜNMELİ?’

Erzincan’da Millet İttifakına destek veren birden fazla kişinin moral ve motivasyonunun yüksek olması dikkat çekici. Oyu CHP’ye vereceğini ve Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı için tezleri olduğunu belirten Gültekin Bektaş, “Sarıgül buraya heyecan getirdi. MHP’nin adaylığı AK Parti’nin denklemini bozdu. Sarıgül’ün gelmesiyle CHP birinci parti bile olabilir. Tarım ve hayvancılık bitti. Gençler köyleri terk ediyor. İnsanlar evlenemez. Neden birileri bu krizde bir başkasını düşünsün ki?

‘ERDOĞAN’A HANGİSİNİ VERECEĞİMİZ BELLİ DEĞİL, BAŞKA YERE GÖNDERECEĞİZ GİBİ’

Daha önceki seçimlerde AK Parti’ye oy verdiğini ancak 14 Mayıs’ta Sarıgül’ü destekleyeceğini belirten bir seçmen şu sözleri kullandı:

“Kim tavsiye verdi bilmiyorum ama Sarıgül gibi sadık bir adamı aday göstermişler. Bize doğrudan dokunacak birine ihtiyacımız vardı. Oy verdiğim adamı daha önce o şehrin sokağında hiç görmedim. Ben AK Partiliyim ama Sarıgül’e oy vereceğim diyorum. Cumhurbaşkanlığında Erdoğan’a verir miyiz belli değil. Sanki başka bir yere gidiyoruz. Yapamazsa beş yıl sonra gider, bakalım değişebilecek mi.”

.

SARIGÜL BÖLGESİ: BOZKURT İŞARETLERİYLE DESTEKÇİLER, DEĞİŞEN SLOGANLAR

Adaylığının açıklanmasının ardından memleketi Erzincan’a ‘efsane’ fırlatan Mustafa Sarıgül, şehrin girişinde uzun bir araç konvoyu tarafından karşılandı. Sarıgül’ün seçim çalışmalarının ilk adımı kentteki diğer partilerin il başkanlıklarını ziyaret etmek oldu. Sarıgül’e şehrin en büyük çarşısını ziyaretinde eşlik ettik ve Erzincanlıları selamladığı seçim otobüsüne konuk olduk. Pazar yerinde büyük ilgiyle karşılanan Sarıgül, esnafın sorunlarını dinleyerek, özellikle tarım ve hayvancılık alanlarında yapılması gerekenleri sıraladı. “Erzincan’ın yıllardır kimsesiz kaldığını” ifade eden Sarıgül, “Ben her makamı gördüm, inanın ülkem için vefa borcumu ödemeye adayım” dedi.

Sarıgül ile fotoğraf çektirenler uzun kuyruklar oluşturduğunda birçok kişi yaşadıkları sıkıntıları anlattı. Sarıgül’ün yanına gelen bir kadın, “Kızım doktor, doktorların adaletsizliğini daha yüksek sesle haykır” diye davet etti. Sarıgül’ün doğrudan temas halinde olduğu seçmenlere telefon numaralarının bulunduğu kartlar vermesi dikkat çekerken, bir partilinin bir kişiye iki afiş vermesi üzerine söz girişi dikkatlerden kaçmadı. Sarıgül, “Paramız yok tek tek dağıtalım, ağaçlara yazık oldu” diyen Sarıgül, Erzincan sokaklarında seçim otobüsüyle esnafı selamladı.

Erzincan’ı adeta baştan sona kuşatan Halit Paşa ve Fevzi Paşa Caddeleri ile Ordu Caddesi’nde otobüsüyle Erzincanlıları karşılayan Sarıgül, AK TIR’ın önünden geçerken “Saygısızlık yok” diyerek seçim müziğini kapattırdı. Parti Erzincan İl Başkanlığı. Sık sık otobüsü durdurarak camdan kendisine ilgi gösterip takviye talep edenlerin elini sıkan Sarıgül, “Çare Sarıgül” diyenlere “Artık tek tek kazanacağız diyoruz” yanıtını verdi. o sloganın Yoğun ilgiyle karşılanan Sarıgül’e sevgisini gösterenler arasında MHP seçmeniyle özdeşleşen bozkurt tabelasını ve AK Parti’yle özdeşleşen ‘Rabia’ tabelasını yapanlar da oldu.

.

SARIGÜL: AK PARTİLİ KARDEŞLERİMİN VE MHP’Lİ KARDEŞLERİMİN HAKLARINI KORUYACAĞIM

Erzincan’da yapılan saha çalışmalarını ve kendisine gösterilen ilgiyi değerlendiren Sarıgül, tüm Erzincanlılardan büyük ilgi gördüğünü söyledi. Sorumluluğunun ağır olduğunu, nereden gelip nereye gideceğini bildiğini belirten Sarıgül, Erzincanlılara bir minnet borcu olduğunu söyledi. Siyasi parti farkı gözetmeksizin tüm Erzincan’ı kucaklayacağını, baba evinde bulunmaktan gurur duyduğunu belirten Sarıgül, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biliyorsunuz, bana oy verenlerin tek temsilcisi ben olmayacağım. Bana oy vermeyen AK Partili kardeşlerimin, MHP’li kardeşlerimin hakkını ve hukukunu koruyacağım. Erzincan’ı yüzde yüz güldüreceğim, hepsini kucaklayacağım” dedi.

.

‘KILIÇDAROĞLU AK PARTİ’YE OY VEREN KARDEŞLERİMİN HAKLARINI KORUYACAK’

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına Erzincan halkının nasıl baktığını sorduğumuzda Sarıgül, “Türkiye’yi demokratik parlamenter sisteme en iyi hazırlayacak kişi Kemal Kılıçdaroğlu’dur” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: :

“Kemal Kılıçdaroğlu mütevazi bir insan. Kılıçdaroğlu, ‘Fabrikada tarlada üretim, kamuda liyakat’ diyen bir başkan. Cumhuriyetin giderlerini genişleterek koruyacak, üretimi destekleyecek, emeğin ve emeğin hakkını koruyacak ve inşallah 13. cumhurbaşkanı olacak. Sadece kendisine oy verenlerin değil, AK Parti’ye oy veren kardeşlerimin de hakkını koruyacaktır.”

ERZİNCAN’DA GEÇEN SEÇİMLERDE TABLO NE OLDU?

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin oylandığı 2017 Cumhurbaşkanlığı referandumunda Erzincan’da ‘Evet’ oranı %60,50, ‘Hayır’ oranı ise %39,50 oldu.

2018 Genel Seçimlerinde Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 60,60, CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce yüzde 31,5 oy aldı. DÜZGÜN Partisi Genel Başkanı Meral Akşener yüzde 5,5 oy alırken, HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş yüzde 1,3 oy aldı. 2018 seçimlerinde AK Parti ile MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı da milletvekili seçimlerinde yüksek oy aldı. AK Parti’nin yüzde 44,8 ile birinci parti olduğu kentte, yüzde 25,5 ile CHP ikinci, yüzde 18,6 ile MHP üçüncü, yüzde 5,6 ile HDP dördüncü, YETER Parti ise beşinci sırada yer aldı. yüzde 4.2

2019 yerel seçimlerinde AK Parti’nin adayı Bekir Aksun, MHP’li rakibini geride bırakarak belediye başkanı seçildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort