Teknoloji

Türk Oyuncuların IMDb Fotoğraflarına Sosyal Medyadan Tepkiler: Profil Fotoğrafı Olarak Yapılan Şiddet Sahneleri!

Dünyanın en büyük film ve dizi bilgi tabanı IMDb , son birkaç gündür Türkiye’de çok ilginç bir olayla gündemde. Bunun nedeni platformun Türk kadın oyuncuların profil fotoğrafları.

Dünden bu yana birçok sosyal medya kullanıcısı, Türk kadın oyuncuların IMDb profil fotoğraflarının rahatsız edici görüntüler içerdiğini fark etti. Bu fotoğraflar, Oyuncuların ellerinin veya ağızlarının bağlı olduğu dizilerden alınmıştır Şiddet içerikli sahnelerdi bunlar. İddia edebileceğiniz gibi nedeni bilinmeyen bu durum, kısa sürede büyük tepki çekti. Bugün bu fotoğraflar platformdan kaldırıldı görüldü. Gelin neler olduğunu hep birlikte görelim.

Türk oyuncuların profil fotoğrafları böyle göründü

X (Twitter) kullanıcıları, Türk oyuncuların profil fotoğraflarının ekran görüntülerini paylaşarak konuyu gündeme taşıdı. Songül Öden, Hande Ataizi, Helin Kandemir, Sıla Türkoğlu, Sibel Taşçıoğlu ve daha birçok oyuncunun profil fotoğraflarının ağızlarının bağlı olduğu rahatsız edici sahnelerden çekildiği görüldü. İhtilal Özkan isimli kullanıcının paylaştığı bazı ekran görüntülerine yukarıdan ulaşabilirsiniz.

Diğer oyuncuların IMDb fotoğrafları ise şöyleydi:

Google’da arama yaparken bile şu sonuçlarla karşılaşıldı:

*Gönderiyi görüntüleyemiyorsanız buraya bağlantıTıklayabilirsiniz.

Bir kullanıcı, Google’da “Türk oyuncu IMDb” anlamına gelen “Türk oyuncu IMDb” diye arama yaptığında görseller bölümünde yine bu tür fotoğraflarla karşılaştığını belirtti. Kontrol ettiğimizde bunu göremedik ama bunun nedeni muhtemelen bu fotoğrafların kaldırılmasıdır.

Sosyal medyadan tepkiler yağdı

 

Böyle bir şeyin neden olduğu bilinmiyor.

Türk kadın oyuncuların IMDb fotoğraflarının neden bu şekilde ayarlandığı konusunda herhangi bir bilgi bulunmuyor. Dizideki bu sahnelerin tepki çekmek amacıyla mı yoksa doğrudan kötü niyetle mi yapıldığı belli değil. Profilleri kimin veya kimin düzenlediği bilinmiyor. Konuyla ilgili IMDb’den henüz bir açıklama gelmedi.

IMDb’deki profil fotoğraflarını değiştirmek için aylık 20 ABD doları ücret IMDbPro Üyelik gerektiğini de ekleyelim. Ayrıca IMDbPro’nun destek sayfası, her profilde yapılacak değişiklikler için farklı hesapların gerekli olduğunu belirtir. Ayrıca şiddet içeren fotoğrafların yüklenmesinin de yasak olduğu vurgulanıyor. Bu fotoğrafların bu kadar uzun süre profillerden kaldırılmaması da garip. Çünkü bazı X kullanıcıları daha önce bu durumla karşılaştıklarını söylüyor.

IMDb fotoğrafları kaldırmaya başladı

Gelen tepkilerin ardından bugün oyuncuların IMDb sayfalarını kontrol ettiğimizde fotoğrafların kaldırıldığını gözlemledik. Birden fazla aktrisin profil fotoğrafı bölümlerinde rastgele hiçbir şey yok. Herhangi bir açıklama olmasa da platformun gelen şikayetlerin ardından fotoğrafları kaldırdığını varsayabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu