Haber

Toroslar EDAŞ’tan deprem bölgesinde yüzyılın elektrik dağıtım işletmesi

Yüzyılın felaketi olarak nitelendirilen 6 Şubat 2023’te meydana gelen depremden etkilenen 11 ilin 5’inin elektrik dağıtımından sorumlu olan Toroslar EDAŞ, depremin ilk gününden itibaren başladığı yoğun çalışmalarını sürdürdü. Yıl boyunca bütçesi 1,9 milyar lira olan Hatay ve Gaziantep başta olmak üzere bu illerde yaşanan deprem.

Başşehir EDAŞ ve Ayedaş ile birlikte, kardeş şirketlerinden aldığı grup ve ekipman desteğiyle Türkiye’de 22 milyondan fazla kullanıcıya elektrik dağıtım hizmeti veren Enerjisa Dağıtım Şirketleri’nin üç şirketinden biri olan Toroslar EDAŞ, Hatay’da Depremin en çok etkilediği yer. Deprem öncesi ağ kapasitesine ulaşmak için bölgede büyük çaba sarf etti.

Söz konusu illerde, depremde hayatını kaybeden 16 çalışanı, yıkılan veya hasar gören hizmet binaları ve toprak altında gömülü yüzlerce trafo, panel, direk ve kilometrelerce iletken gibi ağ elemanlarıyla da depremden etkilenen Toroslar EDAŞ, moloz, kendi yarasını yalıyor. Öte yandan bölgenin elektrik dağıtım altyapısını da acilen onardı.

Toroslar EDAŞ, deprem sonrasında bölgede faaliyetlerini büyük bir gayretle sürdüren, bir kısmı evini ve çok sayıda yakınını kaybeden çalışanların ve ailelerinin ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra, psikolojik destek programlarını da hassasiyetle uyguladı.

Yıllardır Türkiye’ye en çok yatırım yapan şirket Toroslar Elektrik Dağıtım AŞ (Toroslar EDAŞ), bölgeye elektrik enerjisinin yeniden sağlanması çalışmaları kapsamında depremin birinci yıl dönümünde 1,9 milyar lira yatırım yaptı. depremin ilk günü.

Toroslar EDAŞ son 1 yılda; Yetişmiş insan gücü, yeterli ekonomik imkanlar ve güçlü araç ve ekipman envanterini en iyi şekilde kullanarak bölgedeki Şura Enerji, Yüksek Gerilim ve Alçak Gerilim sınır uzunluğu gibi şebeke maliyetlerinde deprem öncesi seviyenin üzerine çıkmayı başardı.

Şirket, ilk günlerde güvenlik amaçlı acil elektrik kesintilerinin yapılmasından, yüzlerce jeneratörle arama kurtarma, aydınlatma ve haberleşme faaliyetlerine enerji desteği sağlanmasına, ardından çadır ve çadırlara elektrik dağıtımına kadar birçok süreçte var gücüyle çalıştı. konteyner şehirleri ve ardından enkazların kaldırılması ve yerleşim yerlerinin yeniden inşası için enerji sağlamak. verilmiş.

Adana, Gaziantep, Hatay, Kilis, Mersin ve Osmaniye’nin de aralarında bulunduğu 6 ilden oluşan hizmet bölgesinde depremden etkilenen 11 il arasında yalnızca Mersin yer almıyor. Toroslar EDAŞ, deprem sonrası hızla artan nüfusla orantılı olarak artan elektrik talebini karşılamak için bu kentteki yatırımlarına devam etti.

 

Yüzyılın felaketinde dünyanın en büyük jeneratör operasyonu

Depremin akut döneminde ailelerini güvende tutarak görevlerine koşan Toroslar EDAŞ çalışanları, arama kurtarma operasyonlarında araçların çalıştırılması ve gece de çalışmaların devam ettirilmesi için aydınlatma sağlamak üzere şirket envanterindeki tüm jeneratörleri seferber etti. elektrik direklerine ulaşmak için kullanılan sepetli araçlarla da binalardan kurtarma çalışmaları gerçekleştiriliyor.

İlk günden itibaren Ankara, Kırıkkale, Çankırı, Kastamonu, Karabük, Bartın, Zonguldak ve İstanbul’dan yola çıkan diğer Enerjisa Dağıtım Şirketleri Başşehir EDAŞ ve Ayedaş’tan gruplar bölgeye ulaştı.

Bölgedeki akaryakıt sıkıntısı dikkate alınarak jeneratörlere düzenli yakıt ikmali sağlanması amacıyla pikap araçlarına yakıt depoları yerleştirildi. Merkezi tankerlerden sahaya kurulan jeneratörlere düzenli olarak bu pikap araçlarla yakıt ikmali yapıldı, şebekenin kullanılamadığı yerlerde jeneratörle elektrik sağlandı.

Depremi takip eden iki haftada takviye gruplarıyla bölgedeki saha çalışanı sayısı 3.167’ye yükseldi ve dünyanın tek merkezden yönetilen en büyük jeneratör operasyonu gerçekleştirildi.

Bölgede 22 Şubat itibarıyla büyüklükleri 5 kilovat ile 2 bin kilovat arasında değişen toplam 41 bin kilovat gücünde 2.472 adet jeneratör kullanılırken, kurulan akaryakıt ikmal ağı ile jeneratörlerden enerji temininin sürekliliği sağlandı. .

Seferberlik bilinciyle hareket eden tüm elektrik dağıtım ekipleri, 198 sepetli araç ve 969 pikapla hummalı çalışmalarını sürdürdü.

 

Antakya Lojistik Hizmet Merkezi çalışanların ve ailelerinin yeni evi oldu

Toroslar EDAŞ’ın yıkılan Antakya Bölge Müdürlüğü binası terk edilerek, şirketin elektrik dağıtım malzemelerinin depolandığı geniş bir alana sahip olan Lojistik Hizmet Merkezi ve içindeki konteyner yapısı yeni faaliyet merkezi haline geldi.

Destek gruplarının kısa sürede kullanabileceği konteyner, yemekhane, duş ve tuvalet gibi ihtiyaçlarla donatılan merkez, etrafına yerleştirilen onlarca konteynerde Toroslar EDAŞ çalışanları ve ailelerini ağırladı. Şirketin üst yönetimi ve mühendisleri de bu merkezdeki konteynerlerde konaklayarak, kriz merkezine dönüştürülen odadan operasyonu yönetti.

Söz konusu merkezde, güvenlik güçleri, arama kurtarma ekipleri ve çevredeki vatandaşlardan elektrik dağıtım çalışanlarına kadar bölgedeki herkese, afetin izin verdiği tüm imkanlarla destek verilmeye çalışıldı. Depremden etkilenen diğer ilçelerde de benzer merkezler kuruldu.

Toroslar EDAŞ çalışanları ve aileleri, Hatay’da tamamı gerekli malzemelerle donatılmış 232 konteyner, İskenderun’da ise aynı ekipmanlara sahip 32 konteynerden oluşan konteyner kentlere yerleştirildi. Şirket ayrıca kendi bahçeleri, tarlaları gibi kendilerine özel yerlere yerleştirmek isteyen 236 çalışanına da konteyner teslim etti.

 

Afet Haberleşme Sistemi ile akut dönemdeki kritik iletişim sorunu aşıldı

Deprem nedeniyle taşınabilir telekomünikasyon altyapısının çökmesi ve bağlantının bölgenin en büyük sorunlarından biri haline gelmesinin ardından, Enerjisa Dağıtım Şirketleri tarafından geliştirilen ve olası bir İstanbul depremine karşı Ayedaş’ta hazır bulundurulan Afet Haberleşme Sistemi, şehirlerarası iletişim için Antakya’ya getirildi. gruplar ve merkez.

Yüksek noktalara kurulan ve güneş enerjisiyle çalışan 3 adet portatif kule, ekip araçlarına takılan iletişim istasyonu ve telsizler sayesinde Toroslar EDAŞ gruplarının İş Sağlığı ve Güvenliği kuralları çerçevesinde bağlantısı ve olası aksaklıklara karşı uyumu sağlandı. Birkaç gün içinde Antakya merkezdeki sokak aydınlatmalarının büyük kısmı açıldı.

Sektöründe bir ilk olan bu sistem sayesinde bölgede bağlantı ihtiyacı olan diğer altyapı kurum ve kuruluşlarına da radyo frekansları sağlandı. Öte yandan aydınlatma direklerinin tepelerine baz istasyonları kurularak enerji sağlanarak taşınabilir telekomünikasyonun canlanmasına destek verildi.

 

Odak noktası en çok etkilenen Hatay ve Gaziantep’in Nurdağı ve İslahiye ilçeleri oldu.

Toroslar EDAŞ, depremin üzerinden geçen yılda Hatay ve Gaziantep’te toplam yaklaşık 1,9 milyar TL harcama yaparak bölgedeki yatırım, bakım ve onarım çalışmalarına devam etti.

Bu dönemde Hatay ve Gaziantep’te 146 kilometre iletken bağlantısı yapılarak 556.980 kVA gücünde 493 transformatörün hizmete sunulması sağlandı. Saha grupları tarafından 7.869 adet aydınlatma armatürü montajı yapılırken, 206 kilometre yüksek gerilim, 352 kilometre alçak gerilim hattı ve yer altı kablo döşendi.

Aynı dönemde Reyhanlı, Kırıkhan, İskenderun, Dörtyol ve Hatay Merkez’de 316 pano, 666 trafo, 4280 armatür ve 228 bina ile İslahiye ve Nurdağı’nda 47 pano, 40 trafo, 212 armatür ve 96 binanın bakım ve onarım faaliyetleri tamamlandı. tamamlanmış.

 

Bölgede deprem öncesi ağ seviyesine ulaşıldı

Enerjisa Dağıtım Şirketlerinden Toroslar EDAŞ, kardeş şirketleri Başşehir EDAŞ ve Ayedaş’ın desteğiyle 2.150 saha çalışanıyla elektrik altyapısında tüm zorluklara karşı gerçekleştirdiği çalışmalarla deprem öncesi şebeke değerlerini aştı. Hatay ve Gaziantep’in Nurdağı ve İslahiye ilçelerinde 184 saha çalışanı.

Depremden önce Hatay’da tümen, kurumsal ve özel olmak üzere 9 bin 663, Gaziantep’in iki ilçesinde ise 1 bin 995 trafo bulunuyordu. Ancak depremin ardından hızla hayata geçirilen yatırımlarla Hatay’ın Merkez, Arsuz, Dörtyol, İskenderun, Kırıkhan ve Reyhanlı ilçelerindeki trafo sayıları arttı. Trafo sayısı 10 bin 297’ye, Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçelerindeki trafo sayısı ise 2 bin 94’e ulaştı.

Bu yatırım çalışmalarıyla Hatay’da deprem öncesi 1.429.217 kVA olan toplam enerji hattı, deprem sonrası 1.538.347 kVA’ya, deprem öncesi 6.946 km olan orta gerilim hattı uzunluğu deprem sonrası 7.119 km’ye çıkarıldı. Depremden önce alçak basınç hattının uzunluğu 15.876 km idi. Gerginlik sınır uzunluğu 13.182 km’ye çıkarılarak Hatay’ın elektrik tüketimi ihtiyacının tamamı karşılanacak.

Gaziantep’in iki ilçesinde deprem öncesinde 378.432 KVA olan toplam güç, deprem sonrasında yapılan yatırımlarla 447.127 kVA’ya, deprem öncesinde 1.286 km olan orta gerilim hattı uzunluğu ise deprem sonrasında 1.347 km’ye ulaştı. ve depremden önce 1.406 km olan alçak gerilim hattı uzunluğu. 1.483 km olarak bölgenin elektrik tüketim ihtiyacını tam olarak karşıladı.

 

Yaz-kış kesintisiz güç mücadelesi

Toroslar EDAŞ, depremin yarattığı maddi hasarla uğraşmanın yanı sıra, depremin yaşandığı kış mevsimi nedeniyle bölgedeki acil ısınma ihtiyacının karşılanması için önce gerekli elektrik tedarikini sağladı, ardından şebekelere getirilen rekor yükü karşıladı. Son yılların en sıcak yaz mevsiminde artan klima kullanımı nedeniyle artan elektrik tüketimi. .

Toroslar EDAŞ, deprem sonrası bölgedeki barınma ihtiyacının karşılanması amacıyla kurulan konteyner kentlerin elektrik ihtiyaçlarına en kısa sürede cevap verdi. Hatay’daki 229 konteyner kentinin elektriği 450 MW güçle sağlanırken, Gaziantep’teki 21 konteyner kentinin gücü ise 46 MW güçle sağlandı.

Elektrik dağıtım şirketinin şebekedeki yetkisinin sonu olan panellere kadar şebeke yatırımları büyük bir hızla gerçekleştirildi. Bu paneller sonrasında çadır ve konteyner kentlerin elektrik iç tesisatları kamu kurumlarının rehberliğinde ilgili makamlarca gerçekleştirildi.

Öte yandan Toroslar EDAŞ ekiplerinin çalışmalarıyla bu alanların dış aydınlatması direk ve armatürlerin montajı yapılarak kısa sürede tamamlandı.

 

Dağıtım şirketinin yetkisi dışındaki iç kurulumlara ilişkin uyarılarda bulunuldu.

Toroslar EDAŞ grupları, konteyner şehirlere verilen elektriğin santrallere kadar yetki bölgesinde enerji arz güvenliğinin sağlanması konusunda kesintisiz bir misyon üstlenirken, konteyner şehirlerdeki yetkilileri de iç elektrik tesisatında alınması gereken önlemler konusunda düzenli olarak bilgilendirdi. santral sonrası bu noktalarda şirketin yetki alanı dışında kalan işlemler.

Kış aylarında ve soğuk havalarda depremzedeleri konteynerlerde ısıtan elektrikli ısıtıcı, ısı pompası gibi cihazların yarattığı rekor talep üzerine ağır yüklenen transformatörler yüksek kapasiteli transformatörlerle değiştirildi, yeni direkler dikildi ve iletkenler döşendi. taşıma gücü yüksek talebi karşılayabilecek hale getirildi.

Böylece konteynerlerde yaşayan vatandaşların soğuk kış koşullarından mümkün olduğunca az etkilenmesi için tüm imkanlar seferber edildi.

 

AFAD’ın talebi üzerine yıkım için 6.000’den fazla kesim yapıldı

Deprem bölgesinde yürütülen çalışmalar, saha çalışanlarının sağlığı ve güvenliği açısından zorunlu olan planlı kesintilerle yürütülürken, bölgede hasarlı yapıların yıkılması için AFAD’ın talep ettiği elektrik kesintileri de zamanında gerçekleştirildi.

Bir yıllık dönemde bu tip kesinti sayısı Hatay’da 3 bin 311’e, Toroslar bölgesinde ise 6 bin 105’e ulaştı.

Öte yandan kontrolsüz yıkım çalışmaları ve izinsiz 3. şahıs müdahaleleri nedeniyle elektrik dağıtım şebekesinin zarar görmesi sonucu bazı noktalarda meydana gelen plansız elektrik kesintileri, yapılan müdahalelerle en kısa sürede çözüme kavuşturuldu.

 

1 yılda 1100’den fazla çalışana psikolojik destek

Toroslar EDAŞ, 6 Şubat 2023’te meydana gelen deprem nedeniyle sorumluluk alanında Hatay ve Gaziantep’te yaşanan depremin ağır etkilerine ve zorlu koşullara rağmen kesintisiz ve kaliteli enerji için çalışmaya devam ederken, çalışanlarını da unutmadı. ve aileleri depremden etkilendi.

Depremin ilk gününden itibaren Hatay ve Gaziantep’te faaliyet gösteren Enerjisa Dağıtım Şirketleri çalışanları ve ailelerini depremin ağır etkilerinden korumak amacıyla yetişkin, ergen ve çocuk psikolojisi uzmanları tarafından bölgede psikolojik destek faaliyetleri yürütüldü. deprem.

1100’den fazla çalışanın katılımıyla zihinsel ilk yardım seminerleri düzenlendi. İskenderun ve Antakya’da toplam 37 oturumda etkinlik ve oyunlar düzenlendi. 261 çalışana online manevi eğitimler verilirken, 200’ün üzerinde terapi seansı gerçekleştirildi.

 

“Deprem bölgesinde yatırımlarımız devam edecek”

Enerjisa Dağıtım Şirketleri Genel Müdürü Oğuzhan Özsürekci, Hatay’daki depremin izlerini silmek için yapılan yatırımlar ve son bir yılda yürütülen çalışmalara ilişkin şunları kaydetti:

“Deprem bölgesindeki elektrik altyapısında oluşan hasarların onarılması için yürüttüğümüz çalışmalarla ve sahadaki meslektaşlarımızın büyük fedakarlıklarla ortaya koyduğu başarılı faaliyetlerle büyük bir yol kat ettik. Depremin ardından bölgenin ekonomik, sosyal, kültürel, güvenlik ve sağlık başta olmak üzere yaşamsal güç ihtiyacını karşılamak üzere yaklaşık 1,9 milyar TL deprem harcamasıyla elektrik altyapısını yeniden inşa ettik.

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan antik kentlerimizde depremin izleri silinip imar faaliyetleri devam ederken, biz de yatırımlarımıza devam edeceğiz. Enerjisa Dağıtım Şirketleri olarak önümüzdeki dönemde de Toroslar EDAŞ ile hizmet verdiğimiz deprem bölgesinde üzerimize düşeni yapmaya ve daha uygun bir gelecek için fark yaratmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Toroslar EDAŞ Hakkında

Enerjisa Enerji Dağıtım Şirketleri Başşehir EDAŞ ve Ayedaş ile birlikte yatırım, teknoloji ve müşteri memnuniyeti gibi alanlarda elektrik dağıtım sektörüne öncülük eden üç şirketten biri olan Toroslar EDAŞ; Adana,Gaziantep,Kilis,Mersin,Osmaniye ve Hatay’da kaliteli ve kesintisiz elektrik hedefiyle çalışmalarını sürdürmektedir. Enerjisa Enerji’nin elektrik dağıtım sektöründeki diğer şirketleri Başşehir EDAŞ, Ankara, Bartın, Çankırı, Karabük, Kastamonu, Kırıkkale ve Zonguldak’ta, Ayedaş ise İstanbul Anadolu Yakası’nda hizmet veriyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort